Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Açıklama Değil Temiz Su İstiyoruz

Gelibolu’da son bir aydan bu yana şebeke sularında yaşanan problemler güncelliğini koruyor. Gelibolu’nun şebeke sularında hem ağır bir koku var hem de sular bulanık sarı bir renkte akmakta. Belli ki..

Açıklama Değil Temiz Su İstiyoruz
Yayınlanma: 233 Okuma

Gelibolu’da son bir aydan bu yana şebeke sularında yaşanan problemler güncelliğini koruyor.

Gelibolu’nun şebeke sularında hem ağır bir koku var hem de sular bulanık sarı bir renkte akmakta. Belli ki bir sorun var… Özellikle sosyal medyada hastaneye başvuruların arttığına dair paylaşımlar yapılıyor. Bu rahatsızlıkların şebeke suyundan kaynaklandığı da ifade ediliyor. Bu iddiaların ötesinde aynı şekilde bende hastalandım ve enfeksiyon teşhisi konuldu.

Tüm bunların ardından iki gün önce Gelibolu Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak imzalı bir açıklama yapıldı. Dün de CHP İlçe Başkanı Engin Coşkun imzalı sorularla dolu bir açıklama geldi.

İyi de yapılan açıklamaların veya sorulan soruların kirli olduğu aşikar olan şebeke suyunu kullanan halka ne faydası var? Önemli olan halk sağlığını tehdit eden sorunun ortadan kaldırılması değil mi? Karşılıklı sorular cevaplar ile vakit kaybediliyor ve hepimiz bu kirli suları kullanmaya devam ediyoruz.

Gelelim Gelibolu Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak imzalı açıklamaya. Açıklamanın bir bölümünde aynen şöyle yazıyor: “Sosyal medyada Tayfur Barajı’na lağım suyu karışıyor iddiaları ve görüntüleri ile ilgili yaptığımız incelemeler neticesinde, Tayfur Köyü’ndeki arıtmanın yıllardır atıl halde olduğu ve çalışmadığı tespit edilmiştir. Öncelikle bahse konu arıtma sisteminin sorumluluğunun Tayfur Köyü Muhtarlığı’na ait olduğunun altını çizmek istiyoruz. Buna rağmen Gelibolu Belediyesi olarak bahse konu arıtma tesisinin durumu ve sorumluları hakkında yasal işlem başlattık. Bunun yanı sıra bahse konu lağım sularının da doğrudan Tayfur Barajı’na akmadığı da ekiplerimizce tespit edilmiştir.

Bu nasıl bir açıklama anlaşılır gibi değil. Açıklamada “Bahse konu olan lağım sularının doğrudan Tayfur Barajına akmadığı tespit edilmiştir” deniliyor. Yani demek isteniyor ki doğrudan olmasa da dolaylı yoldan hepimizin evinde işyerinde kullandığı, el yüz yıkadığı, duş aldığı, çay demlediği, yemeklere koyduğu sulara lağım suyu karışıyor.

Peki bu tespiti yaptıktan sonra ne tedbir aldınız? Başkanı imzası ile doğrulanan şebeke suyuna dolaylı yoldan lağım suları karışması konusunda ne yaptınız? İnsan sağlığıyla oynamanın suç olduğunu bilmiyor musunuz? Bu suyu bile isteye nasıl olurda şebekeye verirsiniz? Daha temiz ve daha yeni bir tesis olan Gökbüet Su Birliği’nden (Çokal Barajı) sağlıklı su almak varken neden kirli ve lağım karışan suyu bu temiz suya katarak onu da kirletiyor ve bunu Gelibolu halkına kullandırıyorsunuz?

Aslında ne olduysa 25 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’dan 26 Mayıs Pazar günü saat 16.00’ya kadar depolarda temizlik yapılacağı belirtilerek ilçeye su verilemeyeceği duyurusu yapıldıktan sonra oldu.

Bir de şu açıklamada; “Halkımızdan gelen ‘Şebeke suları bulanık, çamurlu ve kokuyor’ şikayetleri üzerine yaptığımız incelemeler neticesinde suların bulanık, çamurlu akmasının ve kokmasının nedeninin kent genelindeki alt yapı yetersizliği olduğu tespit edilmiştir. Yıllardır ‘Alt Yapı yapıyoruz’ diyerek halkı oyalayan eski Yönetimin yaptığı çalışmalar incelendiğinde, kent genelinde alt yapıda kullanılan boruların yaklaşık yüzde 40’ının Asbest Boru olduğu tespit edilmiştir. Bahse konu Asbest Borular, kent genelinde yapılan Doğalgaz ve yol çalışmaları nedeni ile sık sık patladığı için de tamirat esnasında boruların içine toprak kaçmasından kaynaklı şebeke sularına toprak karışmaktadır. Ayrıca Asbest Borular yapısı gereği suların kokmasına neden olmaktadır” deniliyor.

Gelibolululardan gelen “şebeke suları bulanık, çamurlu ve kokuyor” eleştirilerinden önce böyle bir sorun olduğundan sizlerin haberi yok mu? Yoksa siz başka yerde mi yaşıyorsunuz? Herkes bilir ki su patlağı olduğunda şebeke suyu bir süre çamurlu akabilir ama bunu doğalgaz ve yol çalışmalarına bağlamak doğru olmaz. Çünkü şebeke su hattına karışan toprak kısa bir sürede akar gider. Asbest borular konusu ise bambaşka bir şey, uzun yıllardan beri var olan borular yeni mi kokmaya başladı yada borular değil de içine verilen kirli su mu kokuyor, yada ağır koku kirli suyun temizlenmesi için verilen klordan mı kaynaklanıyor?

Gelibolu Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın yukarıda aldığım iki paragrafı çelişkilerle dolu ama burada asıl önemli olan ilçemize kirli su verilmesi konusudur. Gelibolu’ya verilen şebeke suyu bundan 3-5 yıl öncesi içilebilir nitelikte olduğu söylenen Gökbüet Su Birliği (Çokal Barajı) suyundan olmalıdır. Ben yüzdesinden falan anlamam halkın sağlığı için yüzde bir bile olsa şebekeye kirli su verilmemeli. Kirli şebeke suyu bir halk sağlığı sorunudur ve bu duruma İlçe Sağlık Müdürlüğü acilen el atmalıdır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.