Son Dakika Haberler

Akademisyenlerden Sit Alanı İtiraz Başvurusu

Akademisyenlerden Sit Alanı İtiraz Başvurusu
Okunma : 212 views Yorum Yap

Boğaziçili akademisyenler, Sit alanı değişikliği ile ilgili itiraz başvurusunda bulundular.

Boğaziçi Üniversitesi’de Sit alanı statüsünde yapılan değişikliğe itiraz eden akademisyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçelerini toplu olarak sundu. Bu düzenleme ile üniversitenin güney kampüsünde yapılaşma yolunun açılma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken Boğaziçili akademisyenler, itirazları kabul edilmezse, hukuki yollardan kampüsün korunması için girişimlerde bulunacaklarını duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, üniversite ve çevresindeki bölgenin Sit alanı statüsünde yapılan değişiklikle ilgili itiraz dilekçelerini sunmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul İl Müdürlüğü önünde buluştu. Şimdiye kadar 100’e yakın itiraz dilekçesi sunan akademisyenler, yaptıkları basın açıklamasında, Güney Kampüs adıyla anılan alandaki asırlık binaların Koruma Kurulu kararıyla kültür varlığı olarak tescil edildiğini, alanın ayrıca 1200’den çok bitki türüne ev sahipliği yapan, asırlık ağaçlardan oluşan koruya sahip eşsiz bir doğal bölge olduğunu belirtti. Bölgenin bu özellikleriyle Sit alanı olarak tescil edildiğini vurgulayan akademisyenler aşağıdaki açıklamada bulundular:

“Burası hem Sit alanı olarak, hem de Boğaz öngörünüm bandında yer alarak Boğaziçi Kanunu çerçevesinde de korunmaktadır. Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi arazisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tâbi yeni düzenlemeyle ‘nitelikli’ ve ‘sürdürülebilir’ koruma alanı tescil işlemine itiraz ediyoruz. İtirazlarımız kabul edilmezse, hukuki yollardan kampüsün korunması için girişimlerde bulunacağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)