Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Bayramda En Çok Ev Eşyası Alındı

Kurban Bayramı’nda en çok ev yaşamına yatırım yapıldı. Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Kurban Bayramı haftasında yapılan harcamalar geçtiğimiz yıla göre..

Bayramda En Çok Ev Eşyası Alındı
Yayınlanma: 356 Okuma

Kurban Bayramı’nda en çok ev yaşamına yatırım yapıldı.

Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Kurban Bayramı haftasında yapılan harcamalar geçtiğimiz yıla göre üç kat arttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ortalama sepet tutarındaki artış yüzde 105 olurken, en çok satış gerçekleşen sektör ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 595 artışla “ev eşyaları” oldu.

Sektörde 13 yıldır başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR, Kurban Bayramı haftasına yönelik harcama verilerini açıkladı. 1-13 Temmuz 2022 tarihleri arasını kapsayan verilere göre, önceki yıla kıyasla online alışverişlerde işlem hacminde yüzde 146, işlem adedinde yüzde 20 artış görüldü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ortalama sepet tutarındaki artış ise yüzde 105 olarak gerçekleşti ve ortalama sepet tutarı 366 TL oldu.

Ev Eşyalarında Rekor Artış

En çok satış gerçekleşen ilk beş sektör ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 595 artışla “ev eşyaları”, yüzde 219 artışla “gıda”, yüzde 169 artışla “dijital oyunlar”, yüzde 135 artışla “aksesuar ve giyim mağazaları”, yüzde 93 artışla “kozmetik” olurken; işlem adedi bazında en çok satış gerçekleşen ilk beş kategori ise yüzde 69 artışla “kadın hazır giyim”, yüzde 44 artışla “ev eşyaları”, yüzde 37 artışla “aksesuar ve giyim”, yüzde 31 artışla “reklamcılık hizmetleri”, yüzde 22 artışla “dijital oyunlar” oldu.

Kredi Kartı Kullanımında Yüzde 161 Artış Gerçekleşti

Kurban Bayramı haftasında alışverişlerin yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü ise kadın tüketiciler tarafından yapılırken, alışverişlerde cihaz tercihi ise yüzde 76 mobil ve yüzde 24 desktop olarak gerçekleşti.

Alışverişlerin yüzde 67’si kredi kartı, yüzde 21’i ise Debit kartla yapıldı. Geri kalan yüzde 12’lik kısım ise mobilPOS, linkle ödeme gibi alternatif ödeme kanallarından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla işlem hacmi bakımından kredi kartı kullanımında yüzde 161, işlem adedi bakımından kredi kartı kullanımında ise yüzde 22 artış gerçekleşti. Kredi kartıyla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarındaki artışı yüzde 115 olurken, ortalama sepet tutarı 503 TL oldu.

Debit kart kullanımında ise işlem hacminde yüzde 87, işlem adedinde yüzde 21’lik artış yaşandı. Debit kartlarla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarındaki artış yüzde 54, Debit kartlarla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarı 179 TL olarak gerçekleşti.

Denizli İlk Beşe Girdi
Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında en çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara olurken, bu yıl listeye Denizli girerek beşinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl beşinci sırada olan Antalya ise sıralamaya giremedi.

Bir Yıldaki Fiyat Artışı Listelere Yansıdı

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yıl Kurban Bayramı’nda yine büyük artışlar gözlemlediğimiz sektörler oldu. Ev eşyaları sektöründeki işlem hacminde geçtiğimiz yıla göre yaklaşık altı kat bir artış yaşandı. Ancak ev eşyaları, kozmetik ve gıda sektörleri gibi bazı sektörlerin işlem hacmine göre yapılan sıralamada yer alırken, işlem adedine göre yapılan sıralamada yer almadığını gördük”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.