Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği Basın Açıklaması

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Çanakkale Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Alavcı ve Çanakkale Aile Hekimliği Çalışanları adına Dr. Ayşe Güneş tarafından yazılı..

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği Basın Açıklaması
Yayınlanma: Güncelleme: 234 Okuma

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Alavcı ve Çanakkale Aile Hekimliği Çalışanları adına Dr. Ayşe Güneş tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı.

Çanakkale Aile Hekimleri Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında; “Bizler aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimleri, aile sağlığı çalışanı ebe, hemşire, tıbbi sekreter, ATT ve ASM personelleriyiz.

Aile sağlığı merkezlerinin 25 üzeri kalem halinde sabit gideri bulunmaktadır. Son 5 yıl içerisinde bu giderlerin enflasyon artışı yanında, ASM giderleri için ödenen gider ödemesi artışı çok geride kalmıştır.

Bir çok aile hekimi, ebe, hemşire asli kadrosuna dönmüş, bir çok ASM kira, elektrik faturasını ödeyememekte, standart sağlık hizmeti verilecek tıbbi ve hijyen malzemesini alamamakta, artan personel giderleri sebebiyle birçok ASM personel işten çıkarmaktadır.

Son 5 yıl içerisinde; Resmi TÜFE artışı % 331, asgari ücret artışı % 611, Kira artışı % 400 olmuşken ASM giderleri için yapılan artış sadece % 330 olmuştur. Aradaki fark artık hekimlerin kendi hak edişlerinden sağlanır noktaya gelmiştir.

5 Temmuz 2023 tarihinde tarafınızca açıklanan % 17.55 zam oranı ve 8077 TL ek ödeme, aile hekimliği çalışanlarının hak edişlerine ve hizmetin yürütülmesi için gerekli ASM gider ödeneğine oransal artışı tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Aile hekimleri ve ASÇ’lerin sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde yapılacak düzenlemelerle hak ediş ve gider ödeneklerinde iyileştirme yapılmadığı takdirde sistemden çıkışların artacağını ve sistemin tamamen tıkanacağı bir gerçektir.

İvedi olarak; 05.07.2023 tarihinde açıklanan 8077 TL ek ödeme tavan ücrete yansıtılmalı ve emekliliğe etkisi olacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Ayrıca; Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde yer alan hem aile hekimleri hem de ASÇ’lerin ilk 1000 puana kadar olan temel hak ediş katsayısı acil olarak % 100 arttırılmalı, eşdeğer meslek gruplarının temel ücretlerinin altında bir hak ediş alınması önlenmeli, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının 1000 puan üzeri hak ediş kalemi katsayısı mevcut açıklanan memur zammından bağımsız olarak % 50 arttırılmalı, ASM gider ödeneği oranları tüm ASM sınıflarında yapılacak değişiklikle % 50 acil olarak arttırılmalı, Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzey ödemesinde bölge oranları deprem bölgesi öncelikli olarak güncellenmeli ve çarpan katsayısı % 100 arttırılmalı, destek ve teşvik ödemesi ulaşılabilir bilimsel, gerçekçi oran ve kriterler ile yeniden düzenlenmeli, tüm aile hekimliği çalışanlarının alabilmesi sağlanmalı, destek ve Teşvik ödemesinde Aile sağlığı çalışanları için belirlenen tavan ücret oranı % 3’den % 21’e çıkarılmalı, ASÇ’ler için belirlenen hak ediş ücreti üst limiti tavan ücretin 1.5 katı uygulaması 3 kata çıkartılarak hak ediş üst limiti sınırlaması genişletilmeli, Aile hekimleri ve ASÇ’lerden alınan vergi yüzdelik dilimi sabit olmalı ve bu oran en fazla % 20’yi geçmemelidir” denildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.