Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çanakkale Barosu’ndan Açıklama “Avukata Dokunma”

Çanakkale Barosu tarafından Gelibolu Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta Cuma günü ofisinde saldırıya uğrayan Gelibolulu Avukat Zafer Kemerliler’e destek verilirken, yapılan saldırı bir kez daha kınandı…

Çanakkale Barosu’ndan Açıklama “Avukata Dokunma”
Yayınlanma: 623 Okuma

Çanakkale Barosu tarafından Gelibolu Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta Cuma günü ofisinde saldırıya uğrayan Gelibolulu Avukat Zafer Kemerliler’e destek verilirken, yapılan saldırı bir kez daha kınandı.

Avukata Dokunma!

Çanakkale Barosu tarafından, Gelibolu’da saldırıya uğrayan avukat Zafer Kemerliler için Gelibolu Adliyesi önünde basın açıklaması düzenlendi. Yapılan basın açıklamasına Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve avukatlar katıldı. Açıklamada Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan ve Avukat Zafer Kemerliler birer konuşma yaptılar.

Avukat Zafer Kemerliler yaptığı açıklamada, bu ve benzeri saldırıların avukatlık mesleğini hedef aldığını belirterek, “Bu tür saldırılar avukatların, temsil ettiği müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi neticesinde meydana gelmektedir. Bu bakış açısı hak arama özgürlüğü ve bağımsız yargı faaliyetlerini tehdit etmektedir. Mesleğimize yönelik şiddetin son bulmasını istiyoruz. Faillerin hak ettiği cezayı almasını istiyoruz” dedi.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan’da konuşmasında, “çok kıymetli kamu oyu ve meslektaşlarım. Bu tepkiyi hep birlikte gösterebildiğimiz ve burada olduğunuz için teşekkür ediyorum. Çanakkale Barosu üyesi meslektaşım Zafer Kemerliler, 21 Mayıs 2021 tarihinde Cuma günü öğleden sonra mesleğini icra ederken, bürosunda bıçaklı saldırıya uğramıştır. Bu saldırıyla avukatlığa, savunmaya, mesleğimize saldırının kara lekesine maalesef bir olay daha eklenmiştir. Ne açıdır ki, birçok meslektaşımız ülkemizde neredeyse mesleğini icra etmesinden dolayı, avukatlıktan dolayı hemen, hemen her gün bu saldırılara uğramakta, yaralanmakta ve hatta öldürülmektedirler. Yakın bir zamanda İstanbul Barosu üyesi bir meslektaşımız Kocaeli’nde öldürüldü. Buradan soruyorum tüm kamu oyuna ve bizi dinleyenlere, bizi takip edenlere, daha ne kadar tehditlerle, hakaretlerle karşı karşıya kalacaktır avukatlar? Daha ne kadar Gelibolu’da yaşanan olaylar gibi durumlarla karşılaşacağız? Aynı Kocaeli’nde olduğu gibi avukatlar daha ne kadar ölecek? Buradan tüm ilgililere sesimizi duyurmak istiyoruz. Avukata yapılan baskı, tehdit ve saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir. Avukata yapılan her saldırı, biliyoruz ki, bağımsız yargıya yapılmaktadır. Avukatların uğradıkları saldırılarda, Hakim ve Savcıların mağduru olduğu olaylar ve bu olaylarda gösterilen hassasiyet ne şekilde gösteriliyorsa, Avukatlar içinde aynı hassasiyeti bekliyoruz. Meslektaşımız Zafer Kemerlilere yapılan saldırı sonrasında fail, Gelibolu Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Gelibolu Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır. Bu tür saldırılara karşı mücadelemiz aynı anlayışla sürecektir. Bilinsin ki avukat Zafer Kemerliler ile birlikte her avukatın arkasında Çanakkale Barosu vardır. Gelibolu’dan Yenice’ye Çanakkale Barosu üyesi 634 avukat vardır. Türkiye’nin 81 Barosu ve 150 bin avukat vardır. Buradan ifade ediyorum. Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu meslektaşımızla ilgili ceza davasında müdahale talebinde bulunarak, yargılama sürecini bizzat tüm yönetim kurulu üyeleri ve başkan olarak takip edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle meslektaşımıza bir kez daha geçmiş olsun diyor ve bu olaylarında artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

Basın açıklaması bir dakikalık saygı duruşu ile son buldu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.