Güncel Haberler: Gelibolu’da Teoman Alpay Konseri Verildi *** CHP’li Güneşhan: “Okula Hazırlık Ateş Pahası” *** Ambulans Helikopterler Çanakkale’den Alındı *** İda Koyun Keçi Panayırı Başladı *** Nene Hatun Gemisi Çanakkale'ye Geldi *** "Haber Gönderin Yayınlayalım" Whatsapp: 05437951277

Çanakkale’de Mutasyon Çiçekler Sergisi Açıldı

Sergilere ve Atölyelere ev sahipliği yapan Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Ayça Yazıcı tarafından açılan “Mutasyon Çiçekler” seramik sergisi sanatseverlerle buluştu. Çanakkale doğumlu olan sanatçı Ayça Yazıcı “Mutasyon Çiçekler” sergisi..

Çanakkale’de Mutasyon Çiçekler Sergisi Açıldı
292 Okuma

Sergilere ve Atölyelere ev sahipliği yapan Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Ayça Yazıcı tarafından açılan “Mutasyon Çiçekler” seramik sergisi sanatseverlerle buluştu.

Çanakkale doğumlu olan sanatçı Ayça Yazıcı “Mutasyon Çiçekler” sergisi hakkında sanatseverleri bilgilendirdi. Sergi 18 Ekim Salı gününe kadar 10.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek olan “Mutasyon Çiçekler” sergisi hakkında Seramik Sanatçısı Ayça Yazıcı şunları söyledi;

Canlı evrimi ve türleşme için temel sebep ve bir açıdan da sonuç sayılabilecek bir kavram olan mutasyon, bir organizmanın, virüsün ya da kromozom harici genetik elementlerin diziliminde oluşan hatalar sonucu kalıcı değişimlerdir. Bu değişimlerin bir sonucu canlı organizmanın bulunduğu ortamdan daha olumsuz bir yaşam alanına adapte olmaya çalışmaya başlamasıyla karşımıza çıkar. Bu olumsuz koşullardan biri olan çevre kirliliği, günümüzde giderek artarak canlı yaşamını tehdit etmeye devam etmektedir. Bu değişimden sadece insanlar değil, diğer canlılarda olumsuz etkilenmektedir. Bitkilerde görülen bu değişimler farklı kromozom bozukluğu olarak anormal görüntüler şeklinde karşımıza çıkar. Bunları çevre kirliliği ya da birçok olumsuz etkenin neden olduğu sıra dışı, genetiği bozulmuş canlılar olarak değerlendirebiliriz. Mutant Çiçekler, bu düşünceyle ortaya çıkmış, ütopik ama olması muhtemel farklı türlerinin oluşabileceğinin sinyallerini ileten bir çalışmadır. Günümüzde etkilerini sıklıkla görmekte olduğumuz bu kötüye giden değişimin kaynağı, insanların bilinçsizce yok etmeye yönelik bir hayat sürdürmeye devam etmeleriyle doğru orantılıdır. Bireysel olarak önlem alınmazsa ve çevreye daha az zarar verecek konular hakkında bir sonuca varılmazsa bu sonuçların daha da artacağı bir gerçektir.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.