Son Dakika Haberler

ÇED İptal Davası Sonuçlandı

ÇED İptal Davası Sonuçlandı
Okunma : 128 views Yorum Yap

İDA Dayanışma Derneği yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Koza Madencilik A.Ş.’ye karşı açtığımız ÇED iptal davası lehimize sonuçlandı” denildi.

İDA Dayanışma Derneği yönetim kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle;

Biricik su kaynağımız Atikhisar Barajı, İDA Dayanışma Derneği’nin açtığı ÇED iptal davası sonucunda büyük bir tahribattan ve zehirlenme riskinden kurtuldu.

13 Haziran 2020 tarihinde İda Dayanışma Derneği olarak Atikhisar Koruma Havzası içerisinde yer alan “Terziler Altın ve Gümüş Madeni Projesi”ni hayata geçirmek isteyen Koza Madencilik A.Ş.’ye karşı ÇED iptal davası açmıştık.
2017 itibari ile Kirazlı’da Alamos Gold’un maden işletmesi yanında yine Atikhisar Barajını tehdit eden Koza Madencilik yeni ruhsat alanında faaliyete başlamıştı. Bununda önüne geçmek gerekiyordu. Bu hassasiyetle açmış olduğumuz davamızın Bilirkişi raporu davacı İDA Dayanışma Derneği’nin ÇED iptal isteğini haklı buldu.

Bununla birlikte maden sahalarının giderek çoğalması kümülatif bir etki ile Çanakkale’de tehditleri arttırmaktadır. Kuraklıkla birlikte suyun öneminin ne kadar büyük olduğu anlaşılmıştır. Atikhisar Baraj su toplama havzası el değmemiş güzellikte ormanlık araziyle çevrilidir. Suyumuzu ve su havzamızı korumak vicdan borcumuzdur.