Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

CHP’li Erkek; “Rapordaki İddialar Doğru Mudur?”

CHP Genel Başkan yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, deprem bölgesindeki tarihi geçmiş gıdaları meclis gündemine taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın..

CHP’li Erkek; “Rapordaki İddialar Doğru Mudur?”
Yayınlanma: 340 Okuma

CHP Genel Başkan yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, deprem bölgesindeki tarihi geçmiş gıdaları meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin deprem bölgesine gönderildiği iddialarını meclis gündemine taşıdı. Cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi veren Erkek, “Bu ürünlerin depremzede ya da bölgeye yardıma gidenler tarafından tüketimi söz konusu olmuş mudur?” dedi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler Ön Gözlem Raporu’nda bölgedeki sağlık risklerine değinildi. Raporda son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin deprem bölgesine gönderildiği, gıda ürünlerinin gerekli koşullarda saklanmadığı iddia edildi.

“Rapordaki İddialar Doğru Mudur?”

CHP’li Erkek, söz konusu iddialar ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Erkek önergesinde ürünlerin denetimi, korunması ve iddiaların muhatabı sorumlular konularına değindi. Erkek’in önergesinde şu sorular yer aldı:

“TMMOB Gıda Mühendisleri Odasının hazırlamış olduğu rapordaki iddialar doğru mudur? Deprem bölgesine soğuk zincir ile taşınması ve depolanması gereken ürünler gerekli koşullara uygun olarak taşınmış ve depolanmış mıdır? Bunların denetimi yapılmış mıdır? Deprem bölgesine gönderildiği belirtilen tarihi geçmiş gıdalar hangi kurum ve kuruluşlar tarafından temin edilmiştir? Deprem bölgesinde gıda ve sıcak yemek imalatı insan sağlığına uygun koşullarda yapılmakta mıdır? Bunun denetimleri yapılmakta mıdır? Deprem bölgesinde risk teşkil edecek ya da tarihi geçmiş gıda ve tüketim ürünlerinin gönderiminden sorumlu kişiler hakkında işlem başlatılmış mıdır? Bu ürünlerin depremzede ya da bölgeye yardıma gidenler tarafından tüketimi söz konusu olmuş mudur? Olduysa herhangi bir sağlık kuruluşuna bu konuda başvuru yapılmış mıdır?”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.