Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu Feribot İskelesi Protokolü İmzalandı

Gelibolu Belediye Başkanlığı ile Çanakkale İl Özel İdaresi arasında “Yeni Gelibolu Feribot İskelesi”nin yapımı ve kullanımı konusunda protokol imzalandı. Çanakkale Valiliği makamında Vali Güngör Azim Tuna ve Çanakkale İl Genel..

Gelibolu Feribot İskelesi Protokolü İmzalandı
Yayınlanma: 529 Okuma

Gelibolu Belediye Başkanlığı ile Çanakkale İl Özel İdaresi arasında “Yeni Gelibolu Feribot İskelesi”nin yapımı ve kullanımı konusunda protokol imzalandı.

Çanakkale Valiliği makamında Vali Güngör Azim Tuna ve Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin nezaretinde gerçekleştirilen imza töreninde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, proje için imzaları attılar.

Gelibolu yeni Feribot iskele kompleksinin ve denizdeki alanların 25 yıl süreyle Çanakkale İl Özel İdaresi’ne kullanılmak üzere tahsis edildiği protokol kapsamında, iki ayrı kullanıcıya hitap edecek şekilde planlanan projenin üç yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Kara tarafında bir kısmı Gelibolu Belediyesi’ne ait olan, bir kısmı ise belediye tarafından kamulaştırılması kararı alınan parseller üzerine; deniz tarafında ise, hazineye ait bulunan ve belediye tarafından kiralanacak olan deniz dolgu alanı üzerine, en son güncellenen imar planları dikkate alınarak hazırlanan proje, iki ayrı feribot yanaşma rampasından oluşacak.

Proje kapsamında, karada yolcu salonları, araç bekleme alanları ile bilet satış üniteleri, kafeterya, lokanta, çay bahçesi, emniyet noktaları, hediyelik eşya satış yerleri gibi sosyal donatı alanları da bulunacak.

İmzalanan protokol gereği Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından inşa edilecek yeni feribot iskelesinin maliyeti, iskele faaliyete geçtikten sonra Gelibolu Belediyesi’nin kullanıcılarından o an için alacağı tahsis bedellerinden mahsup edilmek suretiyle karşılanacak. İnşa edilecek terminallerden birisi 25 yıl süre ile İl Özel İdare Müdürlüğü’nün kullanımında olup, diğer terminalin kullanım hakkının Gelibolu Belediyesi veya İl Özel İdaresi tarafından kullanılma kararı iskele faaliyete geçmeden önce taraflarca tekrar belirlenecek.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, mevcut feribot iskelesinin yeni alana taşınması ile şehir içi trafiğini oldukça rahatlatacak ve geçen feribotların yarattığı trafik yoğunluğu ve park sorununun şehir dışına alınmasını sağlayacak bu proje ile ilgili olarak “Hayırlı, uğurlu olsun” temennisinde bulundu.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar da, ilçe merkezinde bulunan ve yılda karşılıklı 900 bin araç geçişine sahne olan mevcut iskelenin, artık bu yükü kaldıramaz duruma geldiğini belirterek, “Gelibolu bu projenin tamamlanması ile birlikte ciddi anlamda nefes alacak. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.