Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 101. Yılı Kutlandı

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü olumsuz hava şartları nedeniyle sade bir törenle kutlandı. Gelibolu’nun 101’inci kurtuluş günü dolayısıyla tüm resmi kurumlar Türk bayrakları ile donatıldı. Tören, 2’nci Kolordu Karargahı..

Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 101. Yılı Kutlandı
Yayınlanma: 189 Okuma

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü olumsuz hava şartları nedeniyle sade bir törenle kutlandı. Gelibolu’nun 101’inci kurtuluş günü dolayısıyla tüm resmi kurumlar Türk bayrakları ile donatıldı.

Tören, 2’nci Kolordu Karargahı önündeki Atatürk Anıtı’na Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından yapıldı.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın Gelibolu’nun 101’inci Kurtuluş Yıldönümü Konuşması:

Sayın Kaymakamım,
Sayın Komutanım,

Saygıdeğer Gelibolulular…
Gelibolu’nun kurtuluşunun 101. Yıldönümü kutlu olsun.
101 yıl önce esarete direndik. Zulme göğüs gerdik. Bağımsızlık için zorlu sınavlardan geçtik. Özgürlüğümüzü haykırdık. Hürriyetimize, egemenliğimize kavuştuk. Her şeye rağmen emperyalizme direndik. Galiplere meydan okuduk. Kaderimizi biz tayin ederiz dedik ve demiri, barutu, etle ve yürekle parçaladık. Ateşi, kanla söndürdük. Yiğitliğimizi haykırdık. Yıkılmaz irademizi, boyun eğmez duruşumuzu dünyaya kanıtladık.
26 Kasımda, Gelibolulular olarak gururla hürriyet ve bağımsızlık uğruna, namus ve bayrak uğruna mücadelesini gururla haykırırız. Özverili kahramanlarımızı, ölüme koşa koşa giden kahramanları hatırlarız. Onlarla gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Sevgili Gelibolulular,
Bugün, Gelibolu’nun ayağa kalktığı gün. Bugün kahramanlığımızın tarihe not düştüğü gün. 26 Kasım sıradan bir gün değil. Acıların ardından gelen huzur ve zaferdir. İşgalin bitişidir. Kan ve göz yaşının bitişidir. Galibiyetimizin tasdikidir.

Kıymetli Gelibolulular,
Kurtuluş günleri çok önemlidir. Yarınlarımızın ışığını ondan alırız. Tarih tekerrür eder derler. Tekrar etmemesi için anlaşılması önemlidir. Gelibolu, güzel şehir demek… Gelibolu, kadim şehir. Gelibolu şanlı bir tarihin, gururun şehri demektir. Biz bu özelliklere sahip çıkmalıyız. Bu gurura, bu onura, bu ayrıcalığa sahip çıkmalıyız.
Gelibolu, omuzlarımıza büyük bir sorumluluk yüklüyor. Kahramanların yaşayan ruhu bizi izliyor. Büyük bir miras, karşılığında gereğini bekliyor. O sebeple Gelibolu’ya daha fazla hizmet etmeye mecburuz. Gelibolu, evimizdir, yuvamızdır, şanımızdır, markamızdır. Gelibolu gözbebeğimizdir. Ona sahip çıkan herkese kalpten teşekkür ediyorum.

Saygıdeğer Hemşehrilerim,
Biz; istiklali için mücadele edenlerin evlatlarına, istiklal için çabalamak yakışır. Gelibolu’nun kıymetini düşüremeyiz. Onu kimsenin menfaatine değiştiremeyiz. Gelibolu’yu şanına yakışır yapmaya devam edeceğiz. “Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor” dediğimiz kahramanlara borcumuzu ancak daha fazla hizmet etmekle ödeyebileceğimizi biliyoruz. Yorulmayacağız, Durmayacağız, Daima Çalışacağız. Geçmişte dökülen her damla kanın bedelini, alnımızdan dökülen her damla terimizle ödeyeceğiz. Gelecek kuşaklara, bu Gelibolulu mirasını büyüterek devredeceğiz.

Kıymetli Gelibolulular,
Gelibolu, tarihten aldığı güçle, motivasyonla yürüyecek, koşacak ama hiçbir zaman durmayacaktır. Kahramanlarımızı ebediyen unutmayacağız. Ülkemizin kalkınması, halkımızın daha iyi koşularda yaşamasına emek veren, çalışan, üreten herkese şükranlarımı sunuyorum…

Sevgili Hemşehrilerim,
Bu duygu ve düşüncelerle, hatıralarında ayrı bir yeri olan, Gelibolu’ya ziyaretlerde bulunan, bize yeni harfleri öğreten başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda bir gül bahçesine düşercesine toprağa giren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gelibolulu olmanın gururuyla 101. Kurtuluş Yıldönümümüzü kutluyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.