Son Dakika: Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gündeme Düşenler

Gelibolu’da yaz mevsimi sona erdi, tatilciler evlerine döndüler. Derken ders zili çaldı okullar açıldı. Okulların açılmasının ardından bir hafta geçmişti ki, bu kez orta öğrenimde başörtüsünün serbest bırakıldığı haberi geldi…

Gündeme Düşenler
Yayınlanma: 521 Okuma

Gelibolu’da yaz mevsimi sona erdi, tatilciler evlerine döndüler. Derken ders zili çaldı okullar açıldı. Okulların açılmasının ardından bir hafta geçmişti ki, bu kez orta öğrenimde başörtüsünün serbest bırakıldığı haberi geldi.

Böyle giderse sıra sanırım kundaktaki bebeklere gelecek…

Gelibolu’da neler olup bitiyor derseniz, aynı tas aynı hamam demek doğru olur sanırım. Bu arada son günlerde şebeke suyunun rengi ve kokusuyla ilgili şikayetler epey fazlalaştı. Bir bakıma facebook çıktı mertlik bozuldu. Sosyal paylaşım siteleri sosyalliğini fazlasıyla gösteriyor. Biz haberciler bile geride kalıyoruz bazen.

Vatandaş sosyal paylaşım sitelerinden bangır bangır bağırıyor “suların rengi bulanııık, sular kokuyooor” diye.

Ardından belediye yetkilileri açıklama yapıyor, “evet koku var ama zararsız”… Bu kez vatandaş iki bardak resmi paylaşıyor. Birinin rengi kahve gibi, diğeri şeffaf. Bakalım nereye kadar gidecek bu karşılıklı melodram. Şimdi belediyeden açıklama bekliyoruz. Olur ya “biz arada bir su yerine kahve basıyoruz, bayramda da sıcak çikolata basacağız, malum alan var alamayan var” derler, bu sorun da çözülüverir.

Neredeyse her yazdığımda ısrarla belirtiyorum, yine değinmeden geçemeyeceğim. Bir yağmur yağdı yollar yine çamur içinde, her yer delik deşik. Bağımsız ana okuluna giden yoldaki çukurlar neredeyse insan yutacak, Allah muhafaza çocuk falan düşmesin boğulabilir. Bu sayede sanayi sitesindeki tamirciler bayram gelmeden bayram ediyorlar.

Açıklama yapmanıza gerek yok, ne söyleyeceğinizi az çok biliyorum ama ben çok değil az da olsa icraat bekliyorum.

Diyeceksiniz ki belirli bir plan program ve imkanlar dahilinde Gelibolu’nun her caddesine, sokağına hatta çıkmazına bile girilecek. Tamam anlıyoruz da bazı yerler öncelikli olmalı değil mi? Mesela okullara açılan yollar, mesela Gelibolu’ya gelindiğinde ilk görülen yerler. Bu planlamayı yapanlarda sanırım problem var, biraz o mahalleden, biraz bu mahalleden, biraz şu sokaktan, biraz bu aralıktan derken hangilerinin daha önemli olduğu konusunu sanırım atlıyorlar yada planlamayı google haritasından, nazik kısımlarını rahat koltuklarından kaldırmadan yapıyorlar.

Arkadaş anlamıyor musunuz? Gazi Süleyman Paşa Mahallesi’ndeki Simge Sokak her yağmurda bataklık, abartmıyorum çamur falan değil resmen bataklık. Basacağınız yere dikkat etmezseniz sizden bir daha haber alınamayabilir. Yakınlarınız karakola kayıp başvurusu yapabilirler.

Bağımsız ana okulunun park tarafından girişi, o sokağın Fikirli Sinan sokaklarına olan bağlantıları, 26 Kasım Caddesindeki A-101 marketin çiçekçilerle olan tarafındaki yol vs vs vs. Yazmakla bitmez ama günde 3-5 kişinin geçtiği yollara parke taş döşenir, kaldırım yapılır.

Sayın başkan, sayın Özacar, bu işlerle ilgili birim amirleri gelin kendi gözlerinizle görün yahu. Hatta yanınızda üç beş basamaklı bir merdiven ve cankurtaran da getirin, ne olur ne olmaz.

Ama şebeke suyu konusunda olduğu gibi “bu mevsimde bunlar normaldir”, “insan sağlığı açısından bir zararı söz konusu değildir” falan demeyin, çünkü o hakkınızı su konusunda kullandınız. Ya başka bir sebep bulun yada en azından mıcır atın bu yollara. Buralarda da insanlar yaşıyor, bu yollar davar yolu değil. Lafa gelince medeniyetten söz edenler neredesiniz? Haberiniz olsun bu kış bu yollarla geçmez.

Daha önce sitemizde haber olarak çıkmıştı ama bir de buradan ben yazayım dedim. Sözümüzün geçmesi için sakal mı bırakmalı, yoksa sakallı birini mi bulmalı bilemiyorum ama şu Kipa’nın önündeki kaldırımın dökülen taşlarını birileri Allah rızası için toplasın ve yapabiliyorsa tamir etsin. Hazır önümüz bayram en azından sevap işlemiş olurlar.

Yeni Kaymakamımız Oktay Çağatay geldi ve görevine başladı. Kendisine hoş geldiniz deyip yeni görevinde başarılar dilerken, giden Kaymakamımıza da yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyorum bu vesileyle.

Yazımın başında yaz mevsimi sona erdi, okullar açıldı dedim, Gelibolu Vakfı gönüllüleri ihtiyaç sahibi öğrencilerin okumalarına destek olabilmek adına başlatılan “Gelibolu Evlatlarını Okutuyor ve Bir Çocukta Sen Okut” projeleri kapsamında burs kaynağı bulabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu konuda emek verenleri gönülden kutluyorum, bu işin büyüklüğünü anlamak ve anlatmak gerekir diye düşünüyorum. Hadi bakalım imkanı olanlar…

Evet önümüzde bir Kurban Bayramı var, yeni nesil bayram dendi mi bunu tatil olarak anlıyor ve algılıyor. Bu nedenle de hemen yollara dökülüyor, aman dikkat diyorum bayram tatili nedeniyle yola çıkacak olanlar trafik kurallarına uyun, sakın ola gerçek manada yollara dökülecek durumlara sebep olmayın. Tedbiri elden bırakmayın, ne kendinize ve ailenize, ne de başkalarına zarar vermeyin.

Hastaneye, doktor eksiğine, göz göre göre ölen insanlara değinmedim, onlar nasılsa bilinen ve çözülemeyen, bizlerin kader olarak kabul etmesi gereken belki de çözülmesi istenmeyen önemsiz konular.

Şimdiden kazasız belasız hayırlı bayramlar…

(Eski site okunma sayıları – 1362)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.