Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kadına Şiddet Oranları Her Geçen Yıl Artıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, Jandarma’nın 2021 Faliyet Raporlarını açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu. Başkan Yontar: “Her geçen gün kadınlara uygulanan şiddet oranı artıyor” dedi…

Kadına Şiddet Oranları Her Geçen Yıl Artıyor
Yayınlanma: 529 Okuma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, Jandarma’nın 2021 Faliyet Raporlarını açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu.

Başkan Yontar: “Her geçen gün kadınlara uygulanan şiddet oranı artıyor” dedi.

“Suçu Önceden Engelleyeceğiz”

Çocuk istismarının da her geçen yıla göre arttığının altını çizen Başkan Yontar; “Jandarma’nın yetkili olduğu alanlar özelinde hazırlanan raporda, kadına yönelik şiddet vakalarından çocukların cinsel istismarına kadar pek çok başlık ve veri yer aldı. Aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında 2020’ye göre artış yaşandığı gözler önüne serildi. 2020’de 43 bin 154 şiddet olayı yaşanırken 2021’de bu sayı 48 bin 133 oldu. Mağdur olan vatandaş sayısı ise geçen yıla oranla artarak 54 bin 53 oldu. Önceki yıl 15 bin 52 koruyucu ve önleyici tedbir kararı alınırken 2021’de bu rakam 18 bin 337’ye yükseldi. 2021 yılında bin 870 ‘reşit olmayanlarla cinsel ilişki’ vakası yaşanırken, aynı yıl bin 775 çocuk da cinsel istismara maruz kaldı. Suça sürüklenen çocuk sayısı 22 bin 58’e düşerken suç mağduru çocuk sayısı da 46 bin 266’dan 51 bin 169’a çıktı. ‘Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali’ konusunda 12 bin 140 olay meydana gelirken kötü muamelede de 5 bin 874 vaka yaşandı. Rapora göre asayiş suçlarında 2020’ye göre 2021’de yüzde 7, takibi gereken olaylarda yüzde 18 artış yaşandı. İktidar, kadınları da çocukları da her zaman olduğu gibi koruyamadı. Yine binlerce kadın şiddet gördü, binlerce çocuk istismara maruz kaldı. Bunun tek sorumlusu iktidardır. Adaleti tecelli ettirmeyen, suçlulara iyi halden indirim veren, cesaret veren, kadınları görmezden gelen iktidardır. Fakat bu günler son bulacak. Biz Millet İttifakı olarak kadına şiddete dur diyeceğiz. Bir kadının, bir çocuğun dahi mutsuzluğuna asla izin vermeyeceğiz. Öyle yaptırımlar uygulayacağız ki suçu çok önceden önleyeceğiz” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.