Son Dakika Haberler

Mars Vebası Uyarısı

Mars Vebası Uyarısı
Okunma : 540 views Yorum Yap

Bilim insanları, Mars’a gerçekleştirilmesi planlanan insanlı seferlerin ardından, Kızıl Gezegen’in yüzeyinden dünyaya getirilecek taş parçaları ve tozların salgın hastalıklara sebebiyet verebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Bilim insanlarından yeni muhtemel bir salgın hastalık konusunda uyarı geldi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kızıl Gezegen’deki değerli kayaları ve toprağı yapılacak testler için Dünya’ya getirmek istiyor. Geçtiğimiz aylarda Mars’a iniş yapan Perseverance aracının topladığı örnekleri almak için 2026 yılında bir kara aracı gezegene fırlatılacak.

Proje kapsamında Mars’taki toprakların ve kayaların, muhtemel bazı mikro organizmalarla birlikte önümüzdeki 10 yıl içinde Dünya’ya getirilmesi planlanıyor.

NASA tarafından yapılan açıklamada, “Mars’ın yüzeyinden bozulmamış örnekleri Dünya’ya getirmek, nesillerdir gezegenimizdeki bilim insanlarının hedefi konumundadır” denildi.

Bilim insanları, bir yandan NASA ve ESA’nın yürüttüğü proje nedeniyle uyarılarda bulunurlarken bir yandan da bu projenin Dünya açısından yıkıcı sonuçlar ve çok ciddi sorunlar oluşturabileceğini belirtiliyorlar.