Güncel Haberler: Gelibolu Maratonu’nda Çanakkale Türküsü *** Uluslararası Gelibolu Maratonu 8. Kez Koşuldu *** Gelibolu’da Teoman Alpay Konseri Verildi *** CHP’li Güneşhan: “Okula Hazırlık Ateş Pahası” *** Ambulans Helikopterler Çanakkale’den Alındı *** İda Koyun Keçi Panayırı Başladı *** Nene Hatun Gemisi Çanakkale'ye Geldi *** "Haber Gönderin Yayınlayalım" Whatsapp: 05437951277

Merkez Bankası Enflasyon Tahmini % 58 Oldu

Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisine ilişkin tahminini açıklaması üzerine bir basın açıklaması yaptı: Merkez Bankası 2023 yılı..

Merkez Bankası Enflasyon Tahmini % 58 Oldu
115 Okuma

Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisine ilişkin tahminini açıklaması üzerine bir basın açıklaması yaptı:

Merkez Bankası 2023 yılı sonu enflasyon tahminini % 22,3’ten, revize ederek % 58’e çıkardı.

Böylece 2023 yıl sonu tahminini % 160 arttırdı. Yapılan bu revizeye rağmen yıl sonu hedefi daha büyük çıkma ihtimali hala yüksektir. Çünkü hala son iki yıldır uygulanan “faiz sebep enflasyon sonuç” bakış açısı ile politika faizini belirlemektedir.

Geldiğimiz noktada Merkez Bankasının piyasa karşısında bir güven bunalımı yaşadığını söyleyebiliriz. Bu güven bunalımı yüzünden piyasa oyuncuları geleceğe yönelik ekonomik stratejilerinde Merkez Bankası kararlarını dikkate almaktan vazgeçmiştir.

Özellikle enflasyon konusunda piyasa; ne Merkez Bankasına, ne TÜİK’e nede Hükümetinin OVP’lerini görmezlikten gelmektedir. Çünkü kurumlar arasındaki uyumsuzluğu veya enflasyon tahminleri arasındaki koordinasyonsuzluğu herkes görmektedir.

2023 yılı sonunda AKP Hükümeti OVP’de enflasyon oranını % 24,9 tahmin ederken, TÜİK Enflasyon Beklentisi % 38,55 nihayetinde Merkez Bankasının ise % 58 (önceki % 22.3’tü) olarak açıklaması, var olan ekonomik kaosu açıkça ortaya koymaktadır.

AKP Hükümeti ve kurumlar arasındaki bu uyumsuzluk devam ettiği sürece Türk Milleti her sabah, her öğlen, her akşam ve her gece bir zam haberi almaya devam edecektir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.