Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Mevcut Kural 14 Yerli mi 14 Yabancı mı?

Tff başkanı Nihat Özdemir bu işi biliyorsa, futboldan anlıyorsa ne süper ligdeki teknik adamlar, ne kulüplerin yöneticileri, ne spor yazarları, ne futbolun diğer unsurları ne de ben bu işi bilmiyoruz..

Mevcut Kural 14 Yerli mi 14 Yabancı mı?
Yayınlanma: 417 Okuma

Tff başkanı Nihat Özdemir bu işi biliyorsa, futboldan anlıyorsa ne süper ligdeki teknik adamlar, ne kulüplerin yöneticileri, ne spor yazarları, ne futbolun diğer unsurları ne de ben bu işi bilmiyoruz ve futboldan anlamıyoruz demektir.

Bu tff başkanı mevcut kuralın 14 yerli mi 14 yabancı mı olduğunun bile farkında değil. Mevcut kural 14 yerli kuralı ama bunu tff başkanına biri izah etmeli, örnekler sunarak anlatmak zorunda, çünkü gerçekten bildiğini sanmıyorum.

Bir tff başkanının sözlerine bakar mısınız? Yeni yabancı kuralı kararı alınmış ve uygulanacakmış, bu karar kesinmiş, kulüpler ve teknik adamlar neden itiraz ediyorlarmış anlayamıyormuş beyefendi. Kulüplere rağmen uygulanacak diyor kısacası. Kulüpler olmasa, futbolcular olmasa, taraftarlar olmasa, teknik adamlar olmasa sen olur muydun be adam?

Bu sezon takımlardaki yabancı oynama sayısı ortalama 7,52 olmasına rağmen kulüpler ve teknik adamlar 8 yabancıya neden karşı çıkıyorlarmış? Bu soruyu soran kişi tff başkanı. Yani demek istiyor ki biz aslında yabancıyı azaltmıyoruz tam tersine fazlalaştırıyoruz. 7,52’den 8’e çıkarıyoruz neden itiraz ediyorlar diyorsa bu anlama geliyor. Bu lafı sıradan biri etse anlarımda, tff başkanı ediyorsa durum çok vahim demektir. Hem teknik adamların kuracağı on birlere müdahale edeceksin, hem takım içi rekabeti yok edeceksin. Bu yetmiyormuş gibi bir de 6 yabancıyı yedek bırakacak veya tribüne göndereceksin. Kulüpleri maddi manevi zarara uğratacaksın. Bu da yetmeyecek hem takımların kalitesini düşürecek, hem de birlik beraberliğini yok edeceksin.

Tff başkanı Nihat Özdemir kendi ağzıyla itiraf ediyor, kulüpler tahkime başvurdu diyor, yani sahada 8 yabancıyı kabul etmiyorlar diyor. Öyleyse bu karar kulüplere sorulmadan alınmış keyfi bir karar. Yani futbolu yöneten kurum bir değişiklik yapıyor ve bundan kulüplerin haberi yok, yada kulüplerin isteklerini göz ardı ediyor, görmezden geliyor. Bu nasıl yöneticiliktir kendilerine sormak lazım?

Peki Tff ne için var?

Şuan ki sistemde kendisi de itiraf ettiği üzere yabancı futbolcuların yani 14 yabancının 7,52’si sahada yer alıyor, tff bunu 8 yaparsa yerli mi daha fazla oynayacak yabancı mı? Bu kadar basit bir hesabı yapamayanlar maalesef tff’yi yönetiyorlar. Yada 14 yabancının nasıl ki 7,52’si oynuyorsa sahada yer alacak 8 yabancının da tahminen 4, küsürü oynar kurnazlığı var. Bu kişiler ve bu düşünceler Türk futbolunu ileri değil geri götürürler ancak.

Mevcut sistemde 14 yabancısı olan bir kulüp ortalama bunlardan 7,52’sini yani neredeyse yarısını sahaya sürüyorsa takım içinde rekabet var demektir, bu sevinilecek bir durumdur ayrıca, ne mutlu ki yerli futbolcularımız yabancılarla girdikleri rekabet sonucu kalitelerini ispat ederek kadroya giriyorlar demektir. Teknik adamlar ellerindeki futbolculardan en iyi on biri kuruyorlar ve sahaya çıkarıyorlar demektir. Yine aynı şekilde yerli futbolcuların ortalaması 3,48 ise tff bunu ortalama 3’e indirerek mi yerli futbolcuya önem verecek? Bu kural yerliyi koruma mı, yoksa yerliyi yok etme kuralı mı ben gerçekten anlayamıyorum?

Bu adam ne dediğini bilmiyor bence. Nihat Özdemir Türk futboluna ve özellikle milli takımımıza yararı olan bir kuralı değiştirmenin mantığını acilen açıklamalı yada derhal istifa etmelidir. Tff birilerinin nemalandığı bir çöplük değildir.

Ülkemizden yetişip yurt dışına transfer olan futbolcularımız son yıllarda artış gösterdi ve bundan en çok milli takımımız faydalandı, şimdi bunu yok etmenin, önüne geçmenin ne manası var?

Ülkemizdeki mevcut sistemde süper lig de 14 yerli kuralı var, dikkat edin yabancı değil yerli kuralı diyorum. Yani isteyen kulüpler 1 ila 14 arasında yabancı alabilirler, isterlerse hiç te almayabilirler, çünkü alma mecburiyetleri yok. Ülkemizde durum böyle iken mesela Almanya’da bir çok Türk futbolcu yetişiyor. Peki onca yabancının arasında nasıl oluyor da bu kadar Türk futbolcu kulüplerde kendilerine yer bulabiliyor? Ülkemizde yabancılardan dolayı oynayamadıkları düşünülen Türkler nasıl oluyor da yurt dışında olunca oralarda başarılı oluyorlar?

Bizim mantıksız tff işin özünün yerli yabancı sayısında değil, kaliteli altyapılarda olduğunun, sistemli çalışmada olduğunun ve rekabet ortamında olduğunun farkında değil. Yerli futbolcularımız mevcut sistemde kulüplerinde bile uluslararası tecrübe kazanıyorlar, birlikte antrenman yaptıkları takım arkadaşları sayesinde yabancılar ile yerliler arasında fark olmadığını görüyorlar.

Geçmişte sadece Avrupa kupalarına katılan kulüplerin futbolcuları ile milli takıma seçilen bir azınlık ki genelde Avrupa kupalarında oynayan takımların futbolcuları oluyorlardı, uluslararası tecrübeyi yaşarken şimdi tüm futbolcular yaşıyor. Takım içinde kadroya girebilmek için, maç oynayabilmek için daha çok çalışmaları gerektiğini, kendilerini geliştirmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Bunlar az şey mi? Rekabet olmayan yerde başarı olmaz. Çalışılmadan, emek vermeden başarı gelmez. Kriter getirirsiniz ve gelen yabancıların daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Göreceksiniz tff bu kararından dönecek, daha doğrusu dönmek zorunda kalacak.

Her zaman gençleri destekleyen, onların başarılı olmalarını isteyen biri olarak, diyorum ki imkan verilmeden, sistem olmadan, rekabet olmadan hiç bir şey olmaz. Biraz güvenin ülkemizin gençlerine.

(Eski Site Okunma Sayısı – 2064)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.