Güncel Haberler: Gelibolu’da Teoman Alpay Konseri Verildi *** CHP’li Güneşhan: “Okula Hazırlık Ateş Pahası” *** Ambulans Helikopterler Çanakkale’den Alındı *** İda Koyun Keçi Panayırı Başladı *** Nene Hatun Gemisi Çanakkale'ye Geldi *** "Haber Gönderin Yayınlayalım" Whatsapp: 05437951277

Samsun’da Gençlere Temel Yaşam Desteği

Samsun’da binden fazla genç temel yaşam desteği eğitimi aldı. Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve AstraZeneca Türkiye iş birliği ile yürütülen “İlk Yardıma..

Samsun’da Gençlere Temel Yaşam Desteği
150 Okuma

Samsun’da binden fazla genç temel yaşam desteği eğitimi aldı.

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve AstraZeneca Türkiye iş birliği ile yürütülen “İlk Yardıma İlk Sen Koş” projesi kapsamında Samsun’daki beş okulda 1.200 öğrenciye temel yaşam desteği eğitimleri verildi.

AstraZeneca Türkiye’nin global ölçekte yürüttüğü Genç Sağlığı Programı kapsamında, Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) iş birliği ile düzenlenen “İlk Yardıma İlk Sen Koş” projesinin yeni durağı Samsun oldu.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki lise öğrencilerine TATD’nin gönüllü acil tıp uzmanları tarafından temel ilk yardım eğitimlerinin verildiği proje kapsamında Samsun’daki İlkadım 19 Mayıs Anadolu Lisesi, Nedime Serap Ulusoy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden yaklaşık 1.200 öğrenciye temel yaşam desteği, erişkin ve çocuklarda kalp masajı ve suni teneffüs uygulamasının yanı sıra heimlich manevrası, yabancı cisme bağlı hava yolu tıkanmaları gibi konular maketler üzerinde uygulamalı olarak anlatıldı. Aynı zamanda ilk – son testler uygulanarak eğitime katılan öğrencilerin bilgileri de ölçüldü. TOÇEV eğitim verilen okulların belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurusu ile Samsun İl Eğitim Müdürlüğü’nün okullarını kapsayacak şekilde eğitime gidilen okullarla koordinasyonu sağladı.

Proje kapsamında şu ana kadar 11 ildeki 80 okulda 29 binin üzerinde öğrenciye ulaşıldı. Farklı illerde gerçekleşen eğitimlere AstraZeneca’dan 57 çalışan da gönüllü olarak destek verdi. Proje ile 2025 yılına kadar yaklaşık 27 ildeki 155 okulda 55 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında verilecek eğitimlerin bir sonraki durağı ise Antalya olacak.

Samsun’daki eğitimler hakkında açıklamada bulunan TATD Proje Koordinatörlerinden Dr. Öğr. Üyesi Gül Pamukçu Günaydın, “TATD için böyle bir projenin içinde yer almak çok gurur verici. Pek çok kişi kalp ve solunum durması yaşadığında sağlık ekipleri gelene kadar yanlarında olan yakınları ilk müdahale yapmayı bilmediği için kurtarılamıyor. En çok zamanı yakınlarımız ile geçiriyoruz ve onlardan birine bir şey olduğunda doğru bilgilerle yardım etmek çok önemli. Bu projede temel yaşam desteği ile tanışan bu gençlerin ileride birer ilk yardım gönüllüsü olacağına inanıyoruz. Bu eğitimlerin bütün topluma yayılması çok önemli olacaktır” dedi.

TOÇEV Eğitim ve Proje Sorumlusu Zafer Gedik ise şunları söyledi: “3-7 Nisan tarihleri arasında ‘İlk Yardıma İlk Sen Koş’ projemizin Samsun saha programını gerçekleştirdik. Programımız boyunca beş farklı lisede teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirerek yaklaşık 1.200 öğrenciyi ilk yardım eğitimleri ile buluşturduk. Öğrenciler, acil tıp uzmanı eğitmenlerimiz tarafından verilen teorik eğitimleri büyük bir ilgiyle dinledi. Uygulama kısmında ise gönüllü olarak maketler üzerinde temel yaşam destek hareketlerini başarı ile uyguladılar. Samsun saha programımızı verimli ve keyifli bir şekilde tamamladık”.

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıkları ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumlulukları ve öncelikleri arasında gördüklerini söyleyen AstraZeneca Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Erdal Kiraz, “TATD ve TOÇEV ile yürüttüğümüz ‘İlk Yardıma İlk Sen Koş’ projemiz sürdürülebilirlik odaklarımızdan biri olan sağlık hizmetlerine erişim alanında hayata geçirdiğimiz değerli projelerimizden biri. Geleceğimizin teminatı gençlerin sağlıklı birer birey olarak yetişmesinin yanı sıra onlara ilk yardım konusunda donanımlı olmanın önemini aşılayan bu anlamlı projemizle Samsun’da gençlerimiz ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizin gençlerimize faydalı olmasını diliyor, eğitimlere katılan ve eğitimleri veren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.