Güncel Haber: Moğollar'dan Çanakkale'de Yardım Konseri *** Öğrenci Pansiyonlarının Hali İçler Acısı *** Kanada’da “Çanakkale Ruhu Anıtı” Açıldı *** Gelibolulu Okçu Nisanur Yıldırım Türkiye Şampiyonu *** Dokuz Sekizlik Roman Gecesi Yapıldı *** Küçük Önlemler İle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Üreticiye Bu Kadar mı Kulaklarınızı Tıkadınız?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan, saray’ın ette sıfır gümrük kararnamesine ağır eleştiri geldi. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, önceki gece Resmî Gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan “Karadağ..

Üreticiye Bu Kadar mı Kulaklarınızı Tıkadınız?
573 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan, saray’ın ette sıfır gümrük kararnamesine ağır eleştiri geldi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, önceki gece Resmî Gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan “Karadağ Menşeli Bazı Tarım Ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kararı” ağır bir dille eleştirirken, Daha bir ay önce Dünya Çiftçiler Günü’nde gündeme getirdik. “Üreticiyi ithalat sopasıyla terbiye etmeye kalkmayın”, “Üretici üreterek batıyor” dedik. “Yapmayın” dedik. Üreticiye bu kadar mı kulaklarınızı tıkadınız? Bu kararname içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda üretime vurulan en büyük darbedir. Saray eliyle vurulan darbedir” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan, 24 Haziran 2022 Cuma gecesi Resmî Gazetede yayınlanan Karadağ’dan ithal edilen etlere “0” sıfır gümrük vergisi uygulanmasını kapsayan 5749 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini ağır bir dille eleştirdi.

Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan kararnameye göre bin 700 ton büyükbaş hayvan eti, bin ton koyun ve keçi eti ve 150 ton sakatata sıfır gümrük vergisi uygulanmasının karara bağlandığını ifade ederken, “Bir ay önce çiftçiler gününde söyledim. O dönemde maliyeti 120 olan etin kilosunu 100 liradan satıp üretimden el çekerken, ithalat bu fiyatı 90 liraya düşürüyor” dedik. İthal etmeyin dedik. 14 Mayısta 22,03 TL olan mazot bugün 30 TL oldu. Girdi maliyetlerinde bir ay öncesine göre sadece mazot bile 8 TL artmış durumda. Şimdi 0 gümrük vergisi ile et getiriyorsunuz. Üreticiye bu kadar mı kulağınızı tıkadınız?” diye sordu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türk besicisinin teknik olarak üretebilme kapasitesine sahip olmasına karşın, ürettiği malın karşılığı olan değeri göremediği için üretime ara verirken bu kez de Karadağ üreticisinin desteklendiğini ifade ederken, “Çiftçimizin ifadesi net, üretimi etkileyen ürünlerin taban fiyatlarını bilse çiftçi yani neyi kaça üreteceğini bilse üretime devam edebilecek. Ama bu yetmezmiş gibi sırtında ithalat sopası var. 120 liraya mal ediyor, ithalat başlıyor, üretici 120 liraya mal ettiğini 90 liraya anca satabiliyordu. Saray İthalat sopasını yine eline aldı ve üreticiye vuruyor. Bu kararname içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda üretime vurulan en büyük darbedir” dedi.

Özgür Ceylan, etin yanı sıra, şeftali, ahududu, yaban mersini, buğday ve mahlût unu ile makarnada da gümrük vergilerinin sıfırlandığını ifade ederken, “Saray yerli üreticiyi yok saymakta, tarımı, hayvancılığı bitirmek için elinden geleni yapmaktadır. Hasat döneminde bu vergi istisnalarının amacı ne olabilir? Hangi ulusal çıkar düşünülerek böyle bir kararname imza altına alınmış olabilir?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yayımlanan 5749 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir darbenin de yerli şarap üreticisine vurulduğunu belirtirken, Karadağ’dan ithal edilecek 2 bin 500 hl şaraba vergi muafiyeti getirildiğini söyledi.

Amaç Nedir?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Karadağ’a ve belirli ürünlere böylesi bir muafiyet getirilmesinin de ayrı bir soru işareti olduğunu ifade ederken, “Kararnamenin belirli ürünlere getiriliyor olması, “Kişiye ya da şirkete özel kararname mi?” sorusunu getiriyor insanın aklına” diye konuştu. Özgür Ceylan, Karadağ’dan ithalat yapan firmaların araştırılması gerektiğini ifade ederken, “Türk çiftçisi, Türk üreticisi yok sayılmış, Karadağ çiftçisi desteklenmiştir. Belki Karadağ’dan ürün toplayan bir şirket desteklenmiştir? Bilemiyoruz. Ama bir gerçek var o da Saray eliyle Türk çiftçisine bir darbe daha vurulmuştur” dedi.


İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.