Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Urla’da “Girit’ten Urla’ya Yüzyılda Mübadele” Etkinliği

Urla Kent Konseyi Kültür Sanat Komisyonu ve İzmir Girit Mübadil Derneği tarafından Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Girit’ten Urla’ya Yüzyılda Mübadele” etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Urla Kent Konseyi Kültür..

Urla’da “Girit’ten Urla’ya Yüzyılda Mübadele” Etkinliği
Yayınlanma: 95 Okuma

Urla Kent Konseyi Kültür Sanat Komisyonu ve İzmir Girit Mübadil Derneği tarafından Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Girit’ten Urla’ya Yüzyılda Mübadele” etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Urla Kent Konseyi Kültür Sanat Komisyonu ve İzmir Girit Mübadil Derneği tarafından Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde “Girit’ten Urla’ya Yüzyılda Mübadele” etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe eski Urla Belediyesi Başkanlarından Bülent Baratalı ve Sibel Uyar’la birlikte CHP Belediye Başkan adayı Selçuk Balkan, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman da katıldı. Programın açılışını ve sunuculuğunu Fethiye Demirsöz yaptı.

Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu, “Bir Ada, Bir Göç ve Tahaffuzhane Hikayesi” başlıklı sunumunda katılımcıları 30 Ocak 1923’te imzalanan Lozan Barış ve Mübadele Anlaşması konusunda bilgilendirdi.

Göç, göçmen, muhacir ve mübadilin ne anlama geldiğini, Girit mübadillerinin Türkiye’ye geldikten sonra iskan edildikleri yerleri anlatan Sepetçioğlu, Urla özelinde Karantina Adası’nda yer alan Tahaffuzhane’nin tarihçesi, eski ve yeni durumunu slaytlar eşliğinde gösterdi.

Kaynak: HİBYA

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.