Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Vatan Savunmasının Sözleşmesi Olmaz

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, sözleşmeli askerler için kadro istedi: CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, sözleşmeli memurların kadroya alınmasını da kapsayan kanun teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerinde yaptığı..

Vatan Savunmasının Sözleşmesi Olmaz
Yayınlanma: 452 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, sözleşmeli askerler için kadro istedi:

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, sözleşmeli memurların kadroya alınmasını da kapsayan kanun teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerinde yaptığı konuşmada Uzman Çavuşlara kadro verilmesini teklif ederken, “Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz arkadaşlar. Terörle mücadelede her daim en ön saflarda mücadele eden, sınır ötesi operasyonlarda akla ilk gelen unsurlarımızın göz bebeği uzmanlarımıza daha fazla önem vermeliyiz” diye konuştu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerinde yaptığı konuşmada uzman çavuşlar için kadro istedi. Özgür Ceylan, teklifin alelacele Komisyondan geçirilmeye çalışılan bir kanun teklif olduğunu ileri sürerken, “Teklif, bu hâliyle pek çok sözleşmeli çalışanımızı maalesef kapsamıyor, pek çok kesimden vatandaşlarımız bize ulaşarak kadro taleplerini iletmemizi istiyor” dedi.

Özgür Ceylan, üyesi olduğu Milli Savunma Komisyonuyla ilgili uzman er ve erbaşların sesini duyurmak istediğini ifade ederken, “Bu kanuni düzenlemenin otuz yedi yıldır biriktirdiği bir sorun bugün Komisyonumuzun önergemize vereceği destekle çözüme kavuşabilir” diye konuştu.

Özgür Ceylan, 1986 senesinde çıkarılan Uzman Erbaş Kanunu’yla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılama hedefinin amaçlandığını hatırlatırken “Uzman çavuşların 55 yaşına kadar çalışmalarının sağlanması ve 40 yaş üstü uzman çavuşlardan komando birliklerinde görev yapanlara kadro verilmesi düzenlemesi eksiklikler taşımış olmasına rağmen partimiz tarafından desteklenmişti. Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz arkadaşlar. Terörle mücadelede her daim en ön saflarda mücadele eden, sınır ötesi operasyonlarda akla ilk gelen unsurlarımızın göz bebeği personeli, personel uzmanlarımıza daha fazla önem vermeliyiz” diye konuştu.

Özgür Ceylan, uzman çavuşların ve diğer sözleşmeli askeri personelin de eşleri, çocukları, ana babaları olduğunun akıllara gelmediğini ileri sürerken, “En ağır şartlarda görev yapan bu gençlerimize devletin kadro hakkını çok görmesi kabul edilemez. Amasız, fakatsız, tüm branşlardaki uzman çavuşların kadro görevlerine atanması daha fazla gecikmeksizin yerine getirilmelidir” diye konuştu.

Tek Dertleri Kadro Değil

Uzman Çavuşların tek sorununun kadro olmadığı belirten CHP’li Özgür Ceylan, “Evet, kadro işin en can alıcı kısmı. Yıllardır çözülmemiş bir mesele de astlık üstlük münasebetlerinin dahi düzenlenmemiş olmasıdır. İçişleri Bakanlığına bağlı komutanlıklarda görevli uzman erbaşların TSK İç Hizmetleri Yönetmeliği’ne mi, yoksa Jandarma ve Sahil Güvenlik Hizmet Esasları Yönetmeliği’ne mi, yoksa her ikisine mi tabi oldukları netleştirilmelidir. Söz konusu personelin göreve başladıktan sonra atama ve tayinlerde kadrolu personele göre garnizon hizmet sürelerinde farklılıklar bulunmaktadır. Sözleşmeli personelin görev esnasında sağlık problemleri yaşaması durumunda muharip görevlerden alınarak kadrolu personel gibi yardımcı hizmetlerde kullanılmadığı, sözleşmelerinin feshedildiği bilinmektedir” dedi.

TSK’da Tecrübe Aktarımı İçin Kadro Şart

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Vatan savunmasında ve terörle mücadelede kadrolu personelle aynı koşullarda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin Türk Silahlı Kuvvetlerinde tecrübe aktarımı için de faydalı olacağını belirtirken, “Bir emirle gözünü dahi kırpmadan ölüme giden, dünyanın en zor mesleğini icra eden kahraman güvenlik personelimize karşı kadro, bu milletin borcudur” diye konuştu.

Özgür Ceylan, jandarmada olduğu gibi TSK’deki tüm uzman çavuşların kadrolu olması gerektiğini belirtirken, “Anayasa’mızda yer alan “eşitlik” ilkesine uygun şekilde vatan savunmasında görev yapan personel arasında eşitsizliğin giderilmesi bakımından Milletvekilimiz Murat Bakan’ın kanun teklifinin bu teklifle birleştirilmesini, teklifimize destek vermenizi bekliyoruz. Gelin, burada hep birlikte terörle mücadelede en fazla şehit veren uzman çavuş camiamızın kadro isteklerini yerine getirelim diyor, tüm grupların desteğini bekliyorum” diye konuşarak uzman çavuşlara kadro verilmesi teklifine destek istedi.

CHP’nin Kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bulunan muvazzaf uzman erbaş, onbaşı ve çavuş kadrolarına atanırlar, aynı unvanlı kadro olmaması halinde ise anılan kurumların kadro cetvellerini Cumhurbaşkanınca belirlenen kadrolara atanmasına ilişkin önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.