Son Dakika Haberler

Yargıtay Kıdem Tazminatı Kararını Verdi

Yargıtay Kıdem Tazminatı Kararını Verdi
Okunma : 314 views Yorum Yap

Yargıtay, 15 yıl ve 3600 prim gününü tamamlayarak yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçilerin kıdem tazminatı alması konusunda emsal olabilecek bir karar verdi.

Yargıtay ayrıca işçinin her hangi başka bir işte çalışmaya başlamasının kanuna karşı hile olarak nitelendirilemeyeceği konusunda karar alarak, iş mahkemesinin kararını bozdu.

Yargıtay kararına göre, 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14.Maddesine göre, yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçiler çalıştıkları işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılabilirler. Bu haktan yararlanabilmek için, 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanların 15 yıl sigortalılık 3600 prim gününü, bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların ise 25 yıl sigortalılık 4500 prim gününü veya 7000 günü tamamlamaları gerekiyor. Bu koşulları yerine getiren işçiler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) “kıdem tazminatı yazısı” alarak işverene başvurmak suretiyle tazminatlarını isteyebilirler. Burada işçi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli husus, iş akdini feshetmeden önce SGK’dan yazıyı alıp, bu yazıyla birlikte işverenden kıdem tazminatı talebinde bulunmaktır. SGK’dan yazıyı iş akdini feshettikten sonra alıp işverene başvuranlar kıdem tazminatı hakkını kaybediyorlar.