Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Güneyli’nin Çöp Sorunu

Gelibolu Güneyli Köyü sahil kesiminde ikamet eden vatandaşlar biriken çöplerden şikayetçi. Güneyli köyünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Gelibolu mücavir alanından çıkarılarak İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından oluşan sorunlar bitmek..

Güneyli’nin Çöp Sorunu
Yayınlanma: 669 Okuma

Gelibolu Güneyli Köyü sahil kesiminde ikamet eden vatandaşlar biriken çöplerden şikayetçi.

Güneyli köyünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Gelibolu mücavir alanından çıkarılarak İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından oluşan sorunlar bitmek bilmiyor. Sahillerin ihale ile kiraya verilmesi, çöp toplanmasındaki yetersizlikler ve buna bağlı oluşan sinek ve kötü kokular yörede yaşayan vatandaşların tepki göstermesine neden oluyor.

Gelibolu Belediyesi’nden alınarak İl Özel İdaresine verilen mücavir alanda kalan Güneyli sahil kesiminde biriken çöp yığınları nedeniyle yörede yaşayan vatandaşlar rahatsızlıklarını dile getiriyorlar ve yetkililerin çöpleri her gün toplamasını istiyorlar.

Gelen tepkilere geçtiğimiz hafta bir duyuru ile cevap veren Gelibolu Kaymakamlığı açıklamasında “Güneyli Köyü sahil kesiminin sorumluluğu, İl Özel İdaresine geçtiği tarihten itibaren Sosyal medyada; eski fotoğraflar paylaşılarak, Güneyli Köyü sahilinde çöplerin toplanmadığı ile ilgili mesnetsiz ve yalan haberlere itibar etmeyiniz. Gelibolu Kaymakamlığı tarafından 26 köyümüzde olduğu gibi Güneyli Köyü sahil kesiminde de çöp toplama işlemleri 2 araç ile imkanlar dahilinde düzenli olarak yapılmaktadır” denilmişti ama bölgeden gelen fotoğraflar ve oluşan tepkiler yapılan açıklamadaki “imkanlar dahilinde” kısmının sorgulanmasına neden oluyor.

Konuyla ilgili yörede yaşayan vatandaşlar “Gelibolu Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada dile getirilen “imkanlar dahilinde” şeklindeki açıklamanın aslında “elimizdeki imkanlar bu kadar, daha fazlasını yapamıyoruz” anlamına geldiğini ifade ediyorlar.

Güneyli Köyü sahil kesiminde uzun yıllardan bu yana yaşayanlar bu tür görüntülerin Güneyli Köyü’ne ve dolayısıyla Gelibolu’ya hiç yakışmadığını dile getiriyorlar.

Güneyli Köyü sahil kesiminin Gelibolu Belediyesi mücavir alanından çıkarılıp İl Özel İdaresi’ne verilmesinin ardından çöpler Köylere Hizmet Birliği tarafından toplanmaya başlamıştı. Yaz aylarında bölge nüfusunun artmasından dolayı çöp toplama işinin yetersiz kaldığı ve oluşan çöplerin çevreye kötü kokular yaydığı, her yere dağılarak çevreyi kirlettiği, buna bağlı olarak karasinek ile sivrisineklerle birlikte yörede farelerin arttığı yönünde şikayetler çoğaldı.

Sıcaklıkların arttığı bu günlerde denize girmek için Güneyli sahiline gidenler, çöp yığınları ile karşılaşıyorlar. Güneyli sahili dışında yaşamını bölgede bulunan sitelerde ve müstakil evlerde sürdüren vatandaşlar yeteri kadar sık toplanmayan çöplerden, oluşan kötü kokulardan, sineklerden ve diğer etkenlerden dolayı büyük sıkıntı çektiklerini dile getiriyorlar. Vatandaşlar çöp toplama işinin daha sık yapılmasını, hafta sonları da çöp toplama işinin devam etmesini istiyorlar.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.