Güncel Haber: CHP’li Erkek; Çanakkale’ye Kent Park Gelecek *** CHP Gelibolu Aday Tanıtım Toplantısı Yapıldı *** Yazar Sinan Yağmur Çan’lılar İle Buluştu *** Çanakkale’de 3. Deprem Çalıştayı Yapıldı *** Çan’da Kitap Günleri ve Yazar Buluşmaları Başladı *** İskenderoğlu “Sorunları Çözecek Projeler İle Sahadayız” *** CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** "WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Medya ve İletişim

Uzun yıllarını Gelibolu’da, sporun içinde, çok yakınında geçirmiş bir kişi olarak görüyorum ki, ilçemizdeki spor aktivitelerinin azlığı kadar iletişim eksikliği de göze çarpmakta. Şöyle bir bakacak olursak, okullar arası futbol,..

Medya ve İletişim
Yayınlanma: 494 Okuma

Uzun yıllarını Gelibolu’da, sporun içinde, çok yakınında geçirmiş bir kişi olarak görüyorum ki, ilçemizdeki spor aktivitelerinin azlığı kadar iletişim eksikliği de göze çarpmakta.

Şöyle bir bakacak olursak, okullar arası futbol, basketbol veya başka branşlarda sportif mücadeleler gerçekleşiyor ama medyanın haberi sonradan oluyor.

Örneğin okullar arası kızlar futbol aktivitesi yapılıyor, yine okullar arası basketbol maçları oynanıyor ama bunlar oynanmadan önce değil, genelde sonuçlandıktan sonra medyaya yansıyor.

Yani medya önceden duyuramadığı bir gelişmenin sonucunu verebiliyor çoğu kez.

Federasyon olur, program olur tamam, öncesinden fikstür çekilmiştir, maçların oynanacağı tarih, gün, saat bellidir medya bunu takip eder, spor aktivitesinin öncesini de sonrasını verir, ama böyle bir olay yoksa işte o zaman iletişimsizlik diz boyudur.

Medya ile kamu kurum ve kuruluşları arasında, sivil toplum kuruluşları arasında, dernekler arasında, resmi ve tüzel kişiler arasında bir bağın olması gerekmektedir. Bu sadece kişilerin şahsi çıkarı olduğu zaman değil, her zaman olmalıdır. Her kuruluşta da mutlaka medya ile iletişim bölümü bulunmalıdır. Bu olmadığı takdirde bir haberin öncesini değil, her zaman sonrasını, olmuşunu sunmak zorunda kalınır.

Burada suçun bir bölümü de sanırım bizlerde, habere gitmeyi değil, haberin gelmesini beklememizde. Tabii ki, medya olmak her yere ulaşmak anlamında da olmayacağına göre yardımlaşmak en gerçekçi çözüm olsa gerek.

Medya, olayları önceden tahmin etme merkezi olmadığına göre, yukarıda belirttiğim resmi veya sivil kişi veya kurumlar bu konuda medyaya gerekli önceliği sağlamalı diye düşünüyorum.

Yalnız buradan şu sonuç çıkarılmamalı, bu kesinlikle bir sitem değil, sadece bir istek, bir dilek benimkisi. Bazı haberler mecburi olarak sonradan verilir, örneğin kaza haberi, adli bir haber, bir felaket haberi gibi ama her haber böyle değildir.

Yukarı da bahsettiğim spor konusunda, bu tür bir organizasyon haberi medyaya öncesinde ulaşmıyorsa, en azından belediye anonsları ile duyurulabilir.

Burada bu sportif etkinliğin yapılması kadar duyurulması da önemlidir. Spor etkinlikleri izlenebilir etkinliklerdir, doğrusu da budur zaten, izlenmesi sporcular adına da, onları çalıştıran eğitimciler adına da, bu sporu izlemek isteyenler adına da çok önemlidir.

Sporculara bir sorun bakalım maçlarını seyircili mi oynamak isterler, yoksa seyircisiz mi?
Spor aynı zamanda görsel bir sanattır da, sadece spor yapmak için yapılmaz, sosyal birliktelik içinde önemlidir, kötü alışkanlıklardan kurtulmak ve hatta bu tür alışkanlıkları hiç edinmemek adına da önemlidir.
Öyleyse medya ile bu iletişimsizlik nedir?
Neden bu böyledir?

Bir etkinlik yapılacağı zaman öncesinden medyayı haberdar etmek bu kadar zor mudur?
Bu iletişimsizlik sadece bu konuda mı var, kesinlikle değil.
İletişimsizlik toplumumuzun bir çok kesiminde kendini gösteriyor, ben sadece bir konudan örnekleme yaptım hepsi bu.
Kalın sağlıcakla…

(Eski site okunma sayısı – 429)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.