Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Yarım Asırlık Toplum Mühendisliği

1980 Askeri Darbesi; Türk-İslam Sentezi’ne “Başla!” emrini verdi. Bugün gelinen noktada; MHP-AKP birlikteliğini görüyoruz. 1980 Askeri Darbesi’nin ikinci emri ise; toplum enerjisini “Sokaktan Çek!” hedefiydi. Bugün gelinen noktada; enerjisi sokaktan..

Yarım Asırlık Toplum Mühendisliği
Yayınlanma: 724 Okuma

1980 Askeri Darbesi; Türk-İslam Sentezi’ne “Başla!” emrini verdi. Bugün gelinen noktada; MHP-AKP birlikteliğini görüyoruz.

1980 Askeri Darbesi’nin ikinci emri ise; toplum enerjisini “Sokaktan Çek!” hedefiydi. Bugün gelinen noktada; enerjisi sokaktan çekilen CHP ve MHP (ülkü ocakları)’yi görüyoruz.

Türk-İslam Sentezi Projesi Batı’ya aitti; Sovyetler Birliği’ni, Yeşil Kuşakla (İslamcılıkla) kuşatma amaçlıydı. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)’a dönüştü, yani petrolün Batı tarafından hortumlanması.

Bu kısa belirlemeden sonra, günümüz politikalarına gelirsek şöyle bir fotoğrafla karşılaşıyoruz:

Türk-İslam Sentezi projesi pratikte başarı kazandı. Başlangıçta ABD yapımı FETÖ cemaati ile yola çıkan AKP iktidarı ele geçirdi. Bir kovboy filmi gibi; çete ganimeti paylaşamayınca karşılıklı silahlar çekildi, silahı en hızlı çeken AKP ganimete sahip oldu.

80 Darbesi’nin ikinci emri olan toplum enerjisini “Sokaktan Çekmek” hedefi de pratikte başarı kazandı: Ecevit sonrası CHP Liderliğini ele geçirenler, özellikle Kılıçdaroğlu ve Türkeş sonrası MHP Liderliğini ele geçiren Bahçeli; parti gençlik kollarını ve seçmenlerini tepkisiz bırakarak sokakları boşalttı.

Sokakların dizginlenmesi; AKP’nin elini güçlendirdi, kadife eldiven giymiş demir yumruğa dönüştürdü. Artık ringde eli kolu bağlanmış rakibe karşı, demir yumruklu AKP vardı. Tüm sandık mücadelelerini kazanıyordu ki, hiç beklemediği bir yumruk aldı: Gezi Direnişi… Tam hâkimiyet kuramadığı tek yerin “sokak” olduğunu fark edince taktik değiştirdi, ringdeki maçı 2023’de bitirmek için mücadeleyi sertleştirdi.

Böylece, 2024 Yerel Seçimleri, maçın sonucu için çok önemli hale geldi:

CHP “Değişim” dedi, Kılıçdaroğlu devri sonlandı. Yeni yönetim “Sokağı artık boş bırakmayacağız” dedi. “Demokrasiye evet” diyen bir kısım Ülkü Ocaklı da yeşil ışık yaktı, ama eski bir ülkü Ocak Başkanı öldürüldü, MHP’den kopan İyi Parti dağıtıldı.

Geçtiğimiz hafta CHP, Belediye Başkan adaylarını açıkladı: Önceki dönemlerde görev yapan Başkanlar çoğunlukla yine aday oldu. Yaptıkları teşekkür konuşmalarında “Artık susmayacağız, bize yapılan haksızlıkları tek tek belgeleriyle birlikte açıklayacağız,” dediler.

Öte yandan, Sol’un geleneksel sancısı yine nüksetti: Aday adayı olup da Genel Merkez tarafından aday gösterilmeyenlerin partiye “küs”mesi… Bu tavır yine “Amitoz Bölünmeler” yaratabilir, bu da AKP-MHP’nin ekmeğine yağ sürebilir.

(Amitoz Bölünme: Çekirdek içinde herhangi bir değişiklik olmadan hücrenin direkt olarak bölünmesi anlamına gelir. Bakteriler ile kanser hücrelerinde çekirdek zarı erimesi olmadan bu sayede bölünme gerçekleşir.)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.